Áldozatsegítő Központ Szombathelyen

www.credoradio.hu Szombathelyen 2018. március 26-án a Thököly u. 14. szám alatt kerül átadásra az Áldozatsegítő Központ (továbbiakban: ÁSK). A Központ feladatait 1 fő koordinátor és 2 fő áldozatsegítő munkatárs, valamint megbízással klinikai szakpszichológus és eseti jelleggel jogász látja el. A szombathelyi Központ hivatali munkaidőben áll az ügyfelek rendelkezésére, azaz H-Cs: 8:00-16:30, P: 8:00-14:00. Az alacsonyküszöbű szolgáltatás ingyenesen, rászorultsági feltétel nélkül, anonim módon is igénybe vehető.

Az Igazságügyi Minisztérium Áldozatsegítő Központja (Szombathely)


Az igazságügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos egyes feladat- és hatáskörökről szóló 362/2016. (XI. 29.) Korm. rendelet 4. § (3) bekezdés a) pontja szerint a miniszter áldozatsegítő szolgálatként eljárva az áldozatsegítési eljárásban érdekérvényesítés elősegítése szolgáltatás keretében személyre szabott tájékoztatást nyújt, és ennek érdekében megszakítás nélkül, folyamatosan működteti az erre a célra fenntartott, díjmentesen hívható Áldozatsegítő Vonalat, továbbá az Áldozatsegítő Központban biztosítja a bűncselekmények áldozatai részére érzelmi segítségnyújtás igénybevételének lehetőségét. 

Szombathelyen 2018. március 26-án a Thököly u. 14. szám alatt kerül átadásra az Áldozatsegítő Központ (továbbiakban: ÁSK). A Központ feladatait 1 fő koordinátor és 2 fő áldozatsegítő munkatárs, valamint megbízással klinikai szakpszichológus és eseti jelleggel jogász látja el. A szombathelyi Központ hivatali munkaidőben áll az ügyfelek rendelkezésére, azaz H-Cs: 8:00-16:30, P: 8:00-14:00. Az alacsonyküszöbű szolgáltatás ingyenesen, rászorultsági feltétel nélkül, anonim módon is igénybe vehető.

Az ÁSK elsődleges célcsoportja a bűncselekmények, tulajdon elleni szabálysértés áldozatai (sértettek, azok közvetlen hozzátartozói, eltartottjai, illetve a fenti cselekmény tanúi), akik a jogellenes cselekedet miatt valamilyen testi, lelki sérülést, érzelmi megrázkódtatást vagy vagyoni kárt szenvedtek. Számukra a Központ alapvető feladata a naprakész, személyre szabott tájékoztatás nyújtása, a megfelelő áldozatirányítás, (mely szervezet tud számukra segítséget nyújtani), valamint az érzelmi segítségnyújtás, súlyos trauma esetén pszichológus szakember általi krízisintervenció biztosítása. Az együttműködések kialakításában bízva célunk, hogy jelenleg a Járási Hivatalok által biztosított áldozatsegítő szolgáltatásokat (többek között azonnali pénzügyi segély, hatósági bizonyítvány kiállítása) kiegészítve, velük együttműködésben valósuljon meg az áldozatok részére történő komplex segítségnyújtás. Kiemelt célkitűzésünk, hogy a Járási hivatalok ügyintézői ügyfélfogadást tartsanak az ÁSK-ban, amelynek eredményeként az áldozat teljeskörű szolgáltatási csomagot kaphat (tájékoztatás, azonnali pénzügyi segély, érdekérvényesítés, kihelyezett ügyfélfogadás, jogi és érzelmi segítségnyújtás), amely hozzájárul a személyre szabott segítségnyújtásához, és krízishelyzetének orvoslásához. 

Terveink szerint a Szombathelyi Rendőrkapitányság együttműködésével – ÁSK kihelyezett ügyfélfogadása – megvalósíthatóvá válik, hogy az áldozat azonnali érzelmi segítségnyújtásban részesüljön, amivel megelőzhetők különböző pszichés zavarok (akut stressz, poszttraumás stressz) kialakulása.
Az áldozatelérés érdekében az ÁSK helyi szintű rendezvényeket tart, médiumokban jelenik meg, lakossági fórumokon vesz részt, és információs anyagokat készít és terjeszt.

Az Áldozatsegítő Központ nagy hangsúlyt fektet a prevenciós tevékenységre, melynek célja az áldozattá válás megelőzése, illetve másodlagos áldozattá válás esetén az újabb viktimizáció elkerülése. Ennek érdekében, megszólítja a bűncselekmények esetében fokozott áldozati kockázatot jelentő réteget (másodlagos célcsoport), azaz a nyugdíjas, idős, gyermek - és fiatalkorú populációt, valamint a fogyatékkal élő, hajléktalan, hátrányos helyzetű személyeket. Előadások, interaktív bemutatók, szituációs gyakorlatok tartása a potenciális áldozati csoportok részére – figyelembe véve speciális igényeiket, az áldozatsegítéssel kapcsolatos információk befogadása iránti képességüket.

Az Áldozatsegítő Központ harmadik célcsoportja az áldozatsegítés területén működő szervezetek, szakemberek, célja pedig a szervezetek közti együttműködések kialakítása, az áldozatok érdekében történő széleskörű összefogás biztosítása. Az áldozati igényeket kielégítő komplex segítségnyújtás érdekében kiemelten fontos az áldozatokkal kapcsolatba kerülő szervezetek folyamatos kommunikációja és információja egymás tevékenységéről.
Az ÁSK olyan Krízisháló kialakítására törekszik, amely minden áldozattal közvetlenül, közvetetten kapcsolatba kerülő szervezetet felvonultat, releváns, naprakész információt tartalmaz, a szervezetek szolgáltatási palettájának feltüntetésével. Ezen szervezetek összefogása érdekében kerekasztal - beszélgetéseket, szakmai műhelyeket, esetmegbeszéléseket szervez, képzéseket tart, hogy a területen dolgozók bővítsék ismereteiket az áldozatsegítéssel kapcsolatos témákban, szélesebb körű betekintést kapjanak egymás munkájába, melynek eredményeképpen a multidiszciplinaritás jegyében az áldozat teljes körű, személyre szabott és komplex segítségben részesül.
 

Alapítvány fő támogatói:

Partnereink: