BESZÁMOLÓ A KÖZÖSSÉGI KERT 18. ELŐADÁSÁRÓL
Sokaknak eszébe jutottak azok az emlékek mikor szüleivel, nagyszüleivel, vagy rokonokkal az év valamely szakában évről évre növényeket és bogyós gyümölcsöket keresnek és szednek a lakóhelyük környékén. Családi program volt a csipkebogyó gyűjtés a faluszélen az első fagyok beköszönte után, a dércsípte piros gyümölcsök keresése a szúrós ágakon. Ahogy a zöldségeknek és gyümölcsfáknak meg van az érése, a gyógy- és fűszernövényeknek is megvan az az idő mikor a legmagasabb a hatóanyag tartalma, így a ekkor a ajánlott a szedésük is.
A beszélgetés során kiderült hogy mennyi népi bölcsességet használunk a mai napig is, és hogy a régiek akik a természettel még szorosabb kapcsolatban által mi mindent tudtak tenni a betegség megelőzése és a betegségek gyógyítása érdekében gyógyszer és orvos nélkül is.
A legjobb alapanyagból is lehet rossz ételt készteni, és ez az egészséges növényekre is igaz. Az hogy beteg, fertőzött öreg növényt nem gyűjtünk csak a kezdeti lépés, a beszélgetés során a gyűjtéshez használt szerszámokat, kelléket vettük először sorba, és ismerkedtünk meg helyes használatukkal.
A gyűjtés során betartandó szabályok megismerése, melyek azt biztosítják, hogy jövőre is egészséges és megfelelő mennyiségű és minőségű növényi alapanyaghoz jussunk sok ismert munkafázist tárt a hallgatóság elé, de sok új információ is elhangzott az előadó részéről.
A mikor és mit érdemes gyűjteni kérdésre egy gyűjtési naptár közreadása segítségével tudtak válaszokat kapni a hallgatók. Ez a népi megfigyeléseken, és a modern technika segítségét felhasználva a növények anyagcseréje és aktuális hatóanyagtartalmát is egyaránt figyelembe véve készült. Ez egy jól és mindenki által könnyen használható táblázat, mely kiindulója lehet mindenki számára.
Következő előadásunk:
2018.10.13. Szombat 19. Előadás 9:00 Kisterem
Hazai fontosabb termeszthető, és gyűjthető gyógynövények és termesztése
Jól használható gyógynövény füzet
Minden érdeklődőt szerettelek várunk ingyenesen látogatható alkalmainkra!